Oak - Josef Pajl
Česky - English   

Damascenská ocel

Časopis Myslivost 10/2002

Damascenská ocel... Pojem který zná snad každý muž většinou ve spojení se zbraněmi Vikingů a orientálními zbraněmi s mimořádnou kvalitou ostří a nádhernou strukturou materiálu viditelnou jako kresbu na povrchu čepele.

Tato kresba- struktura měla(a má?) pro majitele zbraně magický význam .Chránila jej a pomáhala mu k vítězství. Její výroba je opředena spoustou mýtů a tajemství. Způsob její výroby a tvorba požadované struktury byly(a jsou)úzkostlivě střeženým tajemstvím. V podstatě se jednalo o snahu zbrojířů získat stejnorodý materiál vhodný k výrobě čepele svařením kousků oceli nestejného složení ve výhni, následným příčným i podélným překládáním, kroucením a opět svařováním polotovaru.Zpočátku byla struktura "vedlejší produkt",ale skutečně jen zpočátku. Kovářským způsobem se damascenská ocel (též damašková) vyrábí již 2500 let. Počátky její výroby spadají do doby železné.Zbraně z této oceli vyráběli Frankové,Vikingové a zbrojíři jihozápadní Asie(odtud název oceli). I ocel samurajských mečů je vlastně velice jemnou damascenskou ocelí...

Nebojte se, nebudu Vás unavovat historií ani způsoby výroby damascenské oceli, Vás nejspíše zajímají zejména řezné vlastnosti Vašeho nože.

Chtěl bych Vás inspirovat při volbě materiálu pro Váš nůž "na celý život".

Klasická-uhlíkatá damascenská ocel vyniká nejen krásou svojí struktury, ale zejména svojí řezivostí. Má ovšem jednu velkou nevýhodu zejména pro lovce: rezne. Při používání vyžaduje soustavnou péči, jelikož barva zvěře je poměrně agresivní a ošetření čepele nože až po lovu a oslavě(někdy se na nůž i úplně zapomene,že?) vyžaduje daleko větší úsilí a na čepeli i tak mohou zůstat skvrny po již započaté korozi. U střelných zbraní je situace jiná,jistě znáte tak zvané "drátěnky"- hlavně loveckých zbraní vyrobených z damascenské oceli přibližně od roku 1700 do roku 1900. (Krásné exempláře vlastní muzeum v loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou).

A nyní již žhavá současnost. Určitě jste již slyšeli o tak zvané "práškové oceli". Nemnoho lovců však ví co si pod tímto pojmem představit. Jedná se moderní nerezový materiál zhotovený z práškové oceli a legur určujících jeho finální vlastnosti. Vše je spojeno ve vakuu za vysokých teplot a tlaku 1000 atmosfer...

Tímto způsobem vytvořila firma DAMASTEEL AB ze Švédska ocel RWL-34-ocel dosahující velmi vysoké tvrdosti při extrémní pevnosti a houževnatosti - vlastností, které spolu s kvalitou práce nožíře určují kvalitu ostří nože(vlastnosti oceli o polovinu převyšují vlastnosti oceli stejného složení vyrobené klasickým způsobem!!!). To ovšem vyžaduje dodržet poctivě poměrně složitý způsob kalení zahrnující i finální chlazení v parách tekutého dusíku(-80 C).

Tatáž firma nacházející se v oblasti s tisíciletou tradicí výroby damascenské oceli v roce1993 vyrobila první nerezovou damascenskou ocel opět práškovou metalurgií. Od roku 1996 je způsob výroby chráněn patentem.Jedná se o spojení již zmíněné oceli RWL-34 s ocelí s méně přísadami.Dalším zpracováním polotovaru firma dnes dosahuje osmi standardních vzorů. Polotovar lze dále tvarovat kováním a dosáhnout tak skutečně originálních vzorů, které se na povrchu hotové vyleštěné čepele zvýrazní chemicky.

Tato švédská nerezová damascenská ocel nejen, že je krásná,tvrdá,pevná a houževnatá, pochopitelně nerezne, ale vždy má vysokou kvalitu a standardní vlastnosti. Na rozdíl od ostatních ocelí( i ty nejlepší jsou vždy "jen" stříbrné), nůž z damascenské oceli poznáte na první pohled. Dá se říci, že tyto nože jsou určeny pro lovce, kteří dokáží ocenit nejen vynikající řezné vlastnosti a trvanlivost ostří, ale i jedinečnost každého nože. (Cena polotovaru cca 25 Kč/g.)

Vinland
Dense Twist
Fishbone
Rose
Odin's eye

Zpět